iş hayatında öfke kontrolü


İş hayatında öfke kontrolü

Bir üst pozisyon için kariyer beklentisinde olan adayların arasından seçim yapılırken,yetkinlikleri daha iyi  seviyede olan bir adayın, sırf öfke kontrolü konusunda başarısız olduğu için tercih edilmediğine yöneticilik hayatım boyunca birkaç kez şahit oldum.

Çatışma yönetimi ve yüzleşme konusunda başarısız olan Türk özel sektörü,öfke kontrolü yapamayan çalışanlara tahammül edemiyor.Agresif veya hırçın damgasını yiyen bir çalışanın ise,bırakın kariyer yapmayı,elindeki işi koruması dahi imkansız hale geliyor.

İş hayatında öfkeyi tetikleyen faktörlere kısaca göz atacak olursak;

-İnsanlar yanlış eğitim ve sınav sistemi başta olmak üzere,bazı nedenlerden dolayı hatalı meslek seçimi yapıyorlar.İstemedikleri,sevmedikleri bir meslekte çalışmak öfke duymaya neden olabiliyor.

-Yanlış meslek seçiminden daha vahim olan ise,insanlar eğitimini aldıkları meslekleri yapmıyorlar.Yoğun genç nüfus ve beraberinde yaşanan işsizlik kaygısı,insanları meslekleri dışında bir alanda çalışmaya zorluyor.Elemanonline’ın yaptığı bir araştırmaya göre,Türkiye’de insanların%72’si yaptığı işi sevmiyor.Sevmeden yapılan iş,öfke patlamalarını da beraberinde getiriyor.

-Firmaların yönetim anlayışları bir diğer öfke nedeni.’Çalıştığınız firma kurumsal mı,durumsal mı?’isimli yazımızda detaylı olarak  ele aldığımız üzere,ulusal veya global firmaların önemli bir kısmı katılımcı yönetim anlayışını benimsemiyorlar.Yeterince şeffaf yönetilmeyen firmalarda çalışan insanlar adil yönetilmediklerini düşünüp,öfke duyuyorlar.

-Katılımcı yönetim anlayışını benimsemeyen bir yöneticiye bağlı olarak çalışmak en büyük öfke nedenlerinden birisi.Yöneticisiyle iletişim kuramayan çalışan kendini değersiz hissediyor.Süreçlere dahil edilmediği için öfke duyuyor.

-Öfkenin iş hayatı ile ilgili olmayan kısımları ise;örf,adet,yetiştirilme tarzı,toplumsal yapı,psikolojik sorunlar olarak başka bir başlık altında toplanabilir.


Öfke yönetiminde zorluk yaşayan çalışanın diğer bir sorunu da yeteri kadar koçluk danışmanlık alamamak.Çoğu firma ve yönetici bu profilde yer alan bir çalışanla uğraşmak istemiyor.Öfkenin yarattığı tahribat tahammül edilemez boyuta gelen kadar çalışan görmezden geliniyor,tahammül sınırını aşınca da yollar ayrılıyor.

Öfke kontrolünde zorluk yaşayan bir çalışan firma ve yöneticisinden yeterli desteği alamasa dahi,kendi çabalarıyla bu sorunun üstesinden gelebilir.Bu çabaların karşılığı mutlak bir başarı olmasa dahi,çevresindeki insanların fark edebileceği bir gelişim sağlayabilir.

Öfke yönetimi için neler yapılabilir?

-Öfke kaynağınızı tanımlayın:Öfke çoğu zaman maskelenmiş olarak dışa vurulur.Örneğin,çalışanın yöneticisine duyduğu öfkenin esas nedeni işini sevmemek olabilir.Sizi öfkelendiren ana sorunu tanımlarsanız,öfke kontrolünü daha kolay yapabilirsiniz.


-Kriz anlarında iletişimi kesin:Öfke patlamaları genelde%100 haklı olduğumuz tartışmalarda yaşanır.Öfke yönetimi yapamadığımız içinde,maalesef haklıyken haksız konuma düşeriz.Kesinlikle haklı olduğunuzu düşündüğünüz anlarda bile,söyleyeceğiniz sözleri,yazacağını e-maili erteleyin.Eğer imkanınız var ise,o ortamdan beş dakika uzaklaşın.Döndüğünüzde sizi öfkelendiren şeylere bakış açınız değişecektir. Ortamdan çıkma olanağınız yok ise,sizi tartışma dışında tutacak objelere ve diğer ortam faktörlerine odaklanın.Örneğin,dış ortama odaklanmak,duvardaki resme bakmak gibi...En zoru en sona sakladım;ne dışarı çıkabiliyorsunuz,ne de odaklanacak bir şey var!Üstüne üstlük,öfkeli olduğunuz anda sizin görüş ve yorum yapmanız isteniyor! Felaket için en elverişli ortam...Ama bununda bir çaresi var;konuşmanız istendiğinde,kibarca daha sonra söz almak istediğinizi,tüm yorumları duymak istediğinizi söyleyin.Ardından,hepimizin bildiği derin nefes egzersizleriyle sakinleşmeye çalışın.Eğer hemen konuşmanızda ısrar ediliyorsa,içinizden 10 dan geriye doğru sayın ve sözlerinize öyle başlayın.

-Kişisel yetkinliklerinizi geliştirin:Öfke kontrolüyle ilgili alanlarda yayınlar okuyun,imkanınız var ise eğitimlere katılın.Özellikle;stres yönetimi,müzakere teknikleri,stratejik düşünme,duygusal zeka alanlarında kendinizi geliştirin.

-Hobiler ve ilgi alanları edinin:Sizi rahatlatacak hobi ve aktiviteler ilgi odağınızı farklı alanlara yönlendirecek  ve öfke kontrolüne yardımcı olacaktır.


-Düzenli spor yapın:Mutlaka spor salonu olmasına gerek yok.Her gün yapacağınız yarım saat düzenli yürüyüş bile öfke kontrolü için etkili bir yöntemdir.

-Sağlık kontrolünden geçin:Diyabet başta olmak üzere bazı hastalıklar öfke patlamalarına neden olabilir.Kapsamlı bir check-up yaptırmanızda yarar var.

-Maneviyatınızı güçlendirin:Öfke kontrolü için verilen tavsiyelerde çok yer almaz güçlü maneviyat.Değer katmak ve üretmek odaklı bir maneviyat artışı aslında öfke kontrolü için kesinlikle gereklidir. Maneviyatı güçlendirecek önerilerim ise;Bir sivil toplum kuruluşu gönüllüsü olmak,yaşlı ve çocuklarla iletişim kurulabilecek kurum ve dernekleri ziyaret etmek,sosyal sorumluluk projelerinde yer almak.

Yaptığınız işte başarılı olduğunuz halde,öfke kontrolü yapamadığınız için işinizi ve kariyerinizi riske atmayın.Eğer yukarıda yer alan tavsiyeleri uyguladığınız halde öfke kontrolünde başarısız oluyorsanız bir uzmandan destek almanızı öneririm.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top