iş yerinde ağız kokusu


       Yan masadaki iş arkadaşın, altında çalışan elemanın veya yöneticin...Kim oldukları önemli değil ama seni bezdiren ve bir o kadarda çaresiz olduğun bir sorun var bu kişiyle aranızda: Ağız kokusu! O bunun farkında değil. Bir şeyler anlatırken sürekli sokuluyor sen de kaçmaya çalışıyorsun ama nafile...Öyle direkt söylenecek bir şey de değil üstelik. Nasıl söyleyebileceğini, bu farkındalığı nasıl yaratabileceğini merak ediyorsan belki bu yazıyı okuduktan sonra harekete geçecek cesareti bulursun kendinde Sırasıyla izlenecek adımlar şu şekilde;

       1-Sakız operasyonu: Sevsen de sevmesen de masanda güçlü bir koku giderici sakız veya şeker olsun. Onun görebileceği bir şekilde dursun hep.Çıkarıp çiğnemeye başlarken ona da ikram et. En kötü %50 şansın var Çiğnemeyi kabul ederse o günü kurtarırsın. İkram ettiğin şeker veya sakızı beğenirse, bir iki gün sonra ona da al bir tane. Mümkünse en büyük boy al ki, hemen bitmesin Jeğer sakız ve şeker sevmiyorsa ikinci aşamaya geç.

       2-Kızım sana diyorum gelinim sen anla: Sakız operasyonun başarısız oldu. Araya bir hafta filan bir süre koy.Bu  adımları ardı ardına her gün uygularsan hem sen gerilirsin hem de o incinebilir.Alışverişte,bindiğin takside veya gittiğin kuaförde karşılaştığın birinin ağzının ne kadar kötü koktuğunu,bunun seni nasıl rahatsız ettiğini,insanların gün içinde kendi nefesini koklaması gerektiğini,bunun önemli olduğunu söyle.Merak edip sorular sorarsa ,hele de kendi nefesini nasıl koklaması gerektiğini sorarsa doğru yoldasın Hemen ona uygulamalı göster.Sonra onunda yapmasını öner.Belki o an nefesindeki kokuyu alıp utanacaktır.Bu utancı yaşamaması için kendi nefesin kokmuyorsa bile,’’aa benim nefesimde kokuyor gibi geldi,ne olur ne olmaz,kimseyi rahatsız etmeyeyim. İzninle dişimi fırçalayıp geliyorum’’ de. O an, eğer ofiste diş fırçası ve macunu varsa yüksek ihtimal seninle gelecektir. Yok, ise, iş çıkışı çok şık iki fırça ve en kaliteli diş macunlarından iki tane al, ona sabah işe geldiğinde hediye et. Bir gün önceki konudan dolayı içinden geldiğini, kendine alırken ona da almak istediğini söyle. O aşamadan sonra işin kolay. Her gün bu ritüeli tekrarla. İlerleyen günlerde ağız sağlığı ve hijyeni konularını neden gösterip ona ve kendine Listerine v.b gargara al... Bu strateji de işe yaramadı mı?

       3-Yine süre daha katlanıp, o, konuyu unutunca internetten ağız sağlığı ile ilgili bir web sayfası aç.Hatta Uzman t.v gibi bir yerlerden onunda duyacağı şekilde ağız kokusu ve nedenleri konulu video izle.Seninle izlerse şanslısın.İzleme anında özellikle insanların kendi ağzı kokusunun farkında olmadığına dair konuşmalara, bir önceki adımda yaşadığın olumsuz konuya atıfta bulunarak değin.Video bittiğinde onun göreceği şekilde nefesini kokla ve 2. Adıma yaptığın gibi dişlerini fırçalamaya ve gargara yapmaya git.Onu da davet et.Olmuyor mu,yine bir ilerleme yok mu?

       4-Son ve en etkili adım: Büyük ihtimalle, sen haftada bir ağız kokusu ile ilgili bir konu açtığın için; Kızım sen manyak mısın? Taktın bu ağız kokusuna’’gibi birşeyler söyleyecektir. Artık tüm yolları denedin ve başarılı olamadın. Şimdi direkt olman gerekiyor. Aslında bunu yaparak, onun diğer insanlarla olaniletişimine de katkıda bulunacaksın. Ona yararı olacak bir şey yapmanın huzuruyla derin bir nefes al, gözlerine bakarak, ona ne kadar değer verdiğini,onunla zaman geçirmekten keyif aldığını ancak bu sorun nedeniyle kendisine yeterince yakınlaşamadığını söyle. Bu yapıcı diyalogdan sonra iki ihtimal var;Şiddetle inkar edip, utanarak o ortamdan uzaklaşır veya anlar ve bu sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçer. 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top