kadının otomobille tarihi


      1907 yılından beri otomobiller yollarda... Kadınlarda direksiyonda. Kim ne derse desin, otomobilin tarihi kadar eski direksiyondaki kadının tarihide... Gelin kadının otomobille yazdığı tarihe kısaca bir göz atalım.


      12 Ocak1909 da Alice Huyler Ramsey ilk ‘’Kadınlar Otomobil Kulübünü’’ kurdu ve başkanı oldu. Kulübün ilk işi sadece kadınların katıldığı bir otomobil yarışı organize etmek oldu. Her araçta iki kadın vardı. New York’tan başlayıp, Pensilvanya’ya gidilip iki gün sonra geri dönülecek yarışa 12 araba katıldı.

      Altı ay sonra Ramsey bu kez 30 beygirlik otomobiliyle Amerika’yı çapraz olarak Newyork’tan San Fransisco’ya kadar kateden ilk kadın sürücü oldu. Yolda yaşadığı onca sıkıntıya rağmen bu turu başarıyla tamamlamıştı Alice Huyler Ramsey.

      20’li ve 30' lu yıllarda Cadillac,Cvehrolet ve Ford ilk kadın beklentilerine göre otomobil tasarlayan firmalardı.Bu firmalar,kadınların artık sadece yolcu olmayacağını,sürücü koltuğunda daha çok yer alacaklarını ve hatta erkeklerin araba tercihlerinde de kadının önemli rolü olacağını anlayıp,daha konforlu ve eğlenceli otomobiller geliştirmeye başladılar.Otomobil firmaları,Kadınlar için araç sürmenin bir gereklilik olduğu kadar bir eğlence olduğu da ilk o zamanlar anlaşılmaya başlayacaktı...

50'li yıllara Denise Mc Cluggage damgasını vurdu. O zamanların en iyi yarışçılarından biriydi ve inanılmaz başarılara imza attı. Her türlü yol ve hava koşulunda zamanın en iyi araçlarının direksiyonuna geçti ve her seferinde erkeklerden aşağı kalmayan bir performans sergiledi.

O dönemlerin ünlü kadın yarışçılarından bazıları şunlardı; Elizabeth Junek,Brenda Stewart, Janet Guthrie, Shirley Muldowney ve Lyn St. James.Mc Cluggagebu.

Shirley Muldowney 1977 yılında 250 mil hız sınırını geçen ilk kadın yarışçı oldu. Muldowney Winston World Championship yarışını kazanan ilk kadın yarışçı ünvanını da aynı yılaldı. Aynı zamanda 10 kişilik Amerika yarış takımına da seçildi.1980 ve 1982 de Winston World Championship ‘te yine birinci oldu onca erkek yarışçıyı geçip bu yarışta üç kez birinci olan tek yarışçı olarak tarihteki yerini aldı. Bu başarıları ve ünü Muldowney ‘anısına   ‘’Heart Like a Whell’’ isimli filmin yapılmasını sağladı.

Yukarda bazı örneklerle kadının otomobil tarihindeki yerini ve önemini anlatmaya çalıştık. Günümüz otomobil üreticileri, kadının otomobil tercihindeki önemini çok iyi biliyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre, otomobil seçimlerinde kadının etkisi %80 civarına  çıkmış durumda. Bu da üreticileri kadın dostu, pratik,eğlenceli ve kullanışlı araçlar üretmeye itiyor.

Özetle,bizim elimiz değmeden hiçbir şey tam olmuyor... Ne ev, ne tatil, ne de otomobil J

Sevgiyle kalın.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top