kötü bir anne değilsiniz...sadece, çalışan bir annesiniz


İş hayatının yoğun temposunda ihmal ettiğinizi düşünürsünüz,suçluluk duyarsınız.Suçluluk duygunuzu hafifletmek için her istediğini yaparsınız,yine kendinizi kötü hissedersiniz...Çalışan bir anne olarak çocuğunuzla sağlıklı ve yeterli iletişim kurabilmeniz için birkaç önerimiz var;

- Nicelik değil Nitelik : Çocuğunuzla geçireceğimiz zamanın süresinden çok kalitesi daha önemli . Peki,kaliteli zamandan kastımız ne?  Çocuğunuzla karşılıklı etkileşime girdiğiniz ve iletişim kurduğunuz , ona değerli olduğunu ve sevildiğini hissettirdiğiniz keyifli vakitler (birlikte TV seyretmek buna girmiyor J ) . Özellikle okul öncesi dönem çocuğu annesi ile birlikte ortak bir şeyler yapabilmek ve onunla oynayabilmek için fırsatlar arar.

-Olumlu Düşünün : Siz yetersiz ve  kötü bir anne değilsiniz ! Buna inanın ve sık sık bununla ilgili olumlamalarınızı tekrarlayın, ta ki bilinçaltınızı ikna edene kadar. Unutmayın,hiçbir anne kötü değildir ve sizde bir annesiniz.

- Kendinize Vakit Ayırın : “Yahu ben çocuğuma bile vakit ayıramıyorum ne diyorsunuz” dediğinizi duyar gibiyim J  Kendinize ayıracağınız vakit, aslında çocuğunuza ayıracağınız zamanın ve ona yaklaşımınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Ancak ruhsal açıdan “sağlıklı” bir anne çocuğuyla “sağlıklı” bir ilişki kuracaktır. Bu yüzden, ruhsal sağlığınız için (ve de çocuğunuz için) kendinize de zaman ayırın.

-Zaman Planlaması : Olabildiğince gerçekçi ve sadık kalabileceğiniz bir zaman planlaması var olan vaktinizi daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

- Her dediğini yapmayın: Çünkü aslında bu ona zarar veriyor.Siz vicdanınızı rahatlatırken çocuğumuz yanlış şeyler öğreniyor. Örneğin dikkat çekmek ya da istediklerini elde etmek için olumsuz davranışlarda bulunmak gerektiği gibi , ya da çabalamadan da her istediğine ulaşabileceğini sanmak gibi.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top