küçük odayı büyük göstermenin yolları


Küçük evi geniş ve ferah göstermenin püf noktaları

Odaları,mutfağı,banyosu,salonu ...Kısaca evinizin tüm yaşam alanları küçük ve bunalıyor musunuz? Birkaç dekorasyon hilesi ile küçük evinizi büyük göstermeniz mümkün! Nasıl mı?

İşte evi ferah göstermenin püf noktaları ! :)

Küçük ev ve oda dekorasyonu nasıl yapılmalı ? (resimli )

1- Büyük eşyaları kapıya yakın yerlere koymayın

Evin veya odanın giriş,ne yerleştireceğiniz yatak,oturma grubu,baza gibi hacimli mobilyalar odaya kasvetli ve boğucu bir hava katar.İmkanlarınızın el verdiği ölçüde odanın girişini kapatmamaya özen gösterin.

Büyük eşya ve mobilyaları yerleştirdiğiniz duvara derinlik katmak için tablo , ayna v.b aksesuarlar kullanın.


2- Kamuflaj için benzer tonları tercih edin

Salondaki yemek masası veya dev bir vitrin ,küçük bir alanda göze batar.Eğer bu tür mobilyalarınız tüm odayı veya salonu kaplıyor ise, duvar rengini ve duvar aksesuarlarını benzer tonlardan seçmelisiniz.

Eğer mobilyalarınız venge ,kahve,siyah gibi koyu renklerde ise mobilyalarınızı ya değiştirmeli ya da rengini açtırmalısınız. Küçük bir evin başına gelebilecek en büyük dekorasyon talihsizliği koyu renk mobilyalardır :)


3- Küçük aksesuar ve süslerden uzak durun

Biblo,heyelcik,gümüş gibi oda süslerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.Bu tür aksesuarlar sınırlı yaşam alanını iyice daraltacaktır.

Bu tür ev  dekorasyon süsleri yerine fonksiyonel,çok amaçlı eşyaları tercih edin.Örneğin ;Altı sandık olabilen koltuklar gibi...


4- Işığı engellemeyin

Odanın ışık aldığı pencerenin önünü ne kadar ferahlatırsanız,odanız o denli geniş görünür...Pencere önlerini kapatmayacak mobilyaları bu alana yerleştirin.Örneğin; Sehpa takımı,yemek masası gibi...Demek istediğim;Cam önlerine yerleştireceğiniz eşyalar ,oturduğunuzda pencereyi görmenizi engelleyecek kadar yüksek olmasın.

5- Yeşilin gücünü kullanın

Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki,yeşil renk insan da güven ve huzur duygusunu güçlendiriyor...Küçük evinizde huzurlu ve mutlu bir hava yakalamak istiyorsanız,göz yormayan pastel tonlarda yeşil tercih edin.

Ayrıca odanın giriş kısmında kullanacağınız makul ebatlardaki canlı çiçek ve saksı bitkileri , yeşilin evinize katacağı ferahlığı daha da artıracaktır.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top