neden iş değiştirmek isteriz ? İş aramaya iten 10 neden


İş arayışına iten 10 neden 

Hepimiz bazen düşünürüz iş değişikliği yapmayı.İnsanların büyük bir istekle başladıkları işlerini değiştirmek istemeleri  sıkça karşılaşılan bir durum.Özellikle ülkemizde,mevcut işinden memnuniyet duyma oranları çok düşük.Elemanonline.net’in 11.350 çalışanla yaptığı anketin sonuçlarına göre,işinden memnun olmayanların oranı  % 84 ! Çalışanların %72 gibi büyük bir kısmı ise işinden ayrılmak ve başka bir iş yapmak istiyor.

Peki insan neden iş değiştirmek ister?

İrili ufaklı onlarca neden olmakla birlikte,iş değişikliği yapma isteğinin 10 temel nedeni var.Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

1-Hayatımızda meydana gelen değişimler nedeniyle ;Büyük bir hevesle başladığımız,seyahati bol,eğlenceli bir iş,hayatımızın değişmesi ile birlikte büyük bir sorun haline gelebilir.Özellikle evlilik ve çocuk sahibi olmak,seyahat ve adrenalini yüksek işlerden bizi soğutur ve iş değiştirmek isteriz.

2-Yaptığımız işin değer ve saygınlık kaybı;Bir zamanlar çok popüler olan işimiz;Teknoloji,yaşam tarzı değişiklikleri ,v.d  nedenlerle değerini veya saygınlığını kaybedebilir.Bu durumda,yeteneklerimize uygun bir iş arayışına gireriz.

3-Yaptığımız işten sıkılırız;Her sabah mutlulukla gittiğimiz iş,zaman geçtikçe sıkıcı gelmeye başlar.Aynı şeyleri ,hep aynı yöntemlerle,aynı insanlarla yapmak bir süre sonra çok bunaltıcı gelir.Hayatın ve işin anlamını sorgulamaya başlarız.Yaptığımız işte başarılı olsak bile,sırf bu nedenden dolayı iş değişikliği düşünürüz.

4-Kronik stresli işler,bir noktada tahammül edilemez olur;Severek yapsak bile,sürekli stres yaşadığımız bir iş,bize havlu attırır.Hep aynı tempoda nereye kadar çalışacağımızı düşünürüz.Stresin yarattığı psikolojik sorunlara bir de bedensel hastalıklar eklenince,sorun daha somutlaşır ve işimizi değiştirmek isteriz.

5-Kendimizi realize etmek isteriz; Her insan yaptığı işe imzasını atmak,kendinden bir şeyler katmak ister. Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde en üstte yer alan ,kendimizi gerçekleştirme isteğimiz,yaptığımız işte karşılanmıyorsa işimizi değiştirmek isteriz.

6-Kazandığımız para yetmiyorsa işimizi değiştirmek isteriz;Sosyal tatmin,manevi haz,kendini ifade etme,işte mutluluk gibi temel  kriterlere göre işimizi sevsek bile,eğer kazandığımız para bizi tatmin etmiyorsa işimizi değiştirmeyi düşünürüz.Kazanç nedeniyle iş değiştirme isteğinin iki nedeni vardır ve birbirleriyle karıştırmamak gerekir.Birincisi;Gerçekten kazandığımız para,yaşamsal ihtiyaçları karşılamıyordur ve iş değiştirmek isteriz.İkincisi ise;Kazandığımız para yetiyor hatta bir miktarda artıyordur ama,bizimle benzer işi yapan başka insanlar bizden çok kazanıyordur,onlara imrenip iş değiştirmek isteriz.

7-Çalıştığımız firmanın finansal  ve/veya  saygınlık sorunları nedeniyle iş arayışına gireriz;Yoğun rekabetin ,ekonomik göstergeleri aniden tersine çevirdiği iş hayatında,çok güçlü olan iş verenimiz birden güçsüz bir konuma düşebilir.O zaman geleceğimiz için kaygılanıp iş aramaya başlarız.Veya,çalıştığımız şirketin bir uygulaması(çevre,sağlık ,insan hakları v.d) saygınlığını önemli ölçüde yitirmesine neden olur.Şirketle ilgili medyada olumsuz haberler çıkar,çevremizdeki insanlar çalıştığımız firmayı kötüler,biz de bu durumdan utanıp iş değiştirmek isteriz.

8-Coğrafi nedenlerle iş değiştirmek isteriz;Bir zamanlar kolaylıkla ulaştığımız iş yerimiz bize çok uzak bir yere taşınır.Gidiş-gelişlerimiz eziyet olmaya başla,hayatımızın önemli bir kısmını trafik içinde geçiririz.İlk zamanlarda katlanmayı başarsak ta,trafik bir süre sonra bizi ‘pes ettirir’,severek çalıştığımız işimizi değiştirmek isteriz.Ulaşım sorunu nedeniyle iş değiştiriyorsanız ve gerçekten önemli bir başka nedeniniz yok ise,iki kere düşünmenizi öneririm.İşinize yakın olmak için elinizden gelen çabayı harcayın,gerçekten alternatifiniz yok ise iş arayışına girin.

9-Yönetici veya iş arkadaşları değişince iş aramaya başlarız;Çok uyumlu çalıştığımız,başarı ve mutluluğun bir arada olduğu ekip dağılır,yönetici değişir,hiçbir şeyin eski tadı kalmaz.O anlarda kendimizi çok yalnız ve çaresiz hissedip,geçmişi özlemle anarız.Hele bir de yeni gelen yönetici hiç alışık olduğumuz tarzda birisi değilse,iş arayışımız daha da hızlanır.

10-Şımarık çocuk olur ve iş değiştirmek isteriz;Bu maddeye bulabildiğim en uygun başlık Demek istediğim şu ;Yukarıdaki dokuz nedenden hiç birisi yoktur ama iş değiştirmek isteriz! Genellikle işinde başarılı insanların yaşadığı bir durumdur bu.Göz önünde olan,işini iyi yapan çalışanların, başka firmalar veya  head-hunter’lar tarafından aklı karıştırılır.İlk başlarda gelen teklifleri geri çevirir ancak, egosu onu ‘’sudan bir neden’’ yaratıp,iş arayışına iter.Bu nedenden dolayı iş değişikliği yapan insanların yeni işlerinde mutlu olması istisnai bir durumdur.

İş değiştirmek için nedenlerimiz çok...Herkesin mutlu,huzurlu ve iyi kazandığı bir işi yapmak istemesi kadar doğal bir şey olamaz.Bununla birlikte,bizi iş arayışına iten nedenleri iyi sorgulamakta yarar var.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top