önyazı (cover letter) nedir neden önemlidir?


Ön yazı (cover letter) nedir neden önemlidir ?

İş başvurusu yaparken (opsiyonel olmakla birlikte) bir ön yazı da göndermeniz beklenmektedir.İş bulma sitelerindeki ilanlara başvururken CV göndermenin yeterli olacağını düşünerek ya hiç ön yazı göndermeyiz ya da özensiz bir şeyleri ön yazı diye göndeririz.

Türkçe’ye kapak yazısı olarak çevrilebilecek cover letter ,henüz bir iş başvurusu adımı olarak yerleşmiş değil.Bu durumun esas nedeni ise,iş ilanı veren firmaların gelen CV bombardımanını ancak inceleyebiliyor olması.Bazı aracı firmalar veya ilan sahibi firmalar ön yazı konusunda daha hassas davranmaktalar.

Yakın bir gelecekte, iş başvurularında daha çok önem kazanacağı düşülen ön yazı nasıl yazılmalı,ideal bir ön yazıda neler olmalı?

1-Ön yazı  CV tekrarı olmamalı.Özgeçmişinizde detaylı olarak belirttiğiniz yetkinlik ve tecrübeler aynı detayda ön yazıda yer almamalı.İş ilanında hangi yetkinlikler ve kişisel özellikler öne çıkarılmış ise,o alanlarda özet ve çarpıcı bilgiler olmalı.

2-Ön yazı çok uzun olmamalı.Giriş kısmında ilgili kişiye neden bu ilana başvurduğunuzu,ilanı nerede gördüğünüzü açıklayan 3-4 cümle kurmanız yeterlidir.Gelişme kısmında kişisel özelliklerinizi iş ilanında aranan özellikler ile ilişkilendiren cümleler kurun.Pozisyon için size avantaj sağlayacağını düşündüğünüz ilave yetkinlik ve becerileriniz var ise onları da bir iki cümleyle ekleyebilirsiniz.Sonuç kısmında ilgili kişiye teşekkür ederek,daha fazla bilgi gerekirse vermeye hazır olduğunuzu belirtip ön yazınızı ad ,soyad ve unvan ile sonlandırın.

3-Ön yazı(cover letter) sade olmalı.Gereksiz görsel ve edebi süslemelerden kaçınılmalı,resmi yazışmalarda kullanılan bir yazı fontu ile yazılmalıdır.

4-Ön yazı hatasız olmalı.O kadar deneyim,bilgi birikimi iki –üçparagraflık bir ön yazı ile heba edilmemelidir.Ön yazı,sizi şirkete ilk tanıtan adımdır ve çok önemlidir.Yapacağınız imla hataları,devrik cümleler,yazı tipi ve yazı yerleşim hataları olumsuz bir ilk izlenim yaratmanıza neden olabilir.Bu nedenle ön yazı hazırlarken dikkatli olmalısınız.

5-Ön yazı kendinize ait olmalı.İnternette yer alan binlerce ön yazı örneğini inceleyip fikir sahibi olmanız güzel bir yöntem.Bununla birlikte,hazır bir formatı kopyalayıp kullanmanız isabetli seçim olmayacaktır.Kendinizi ,kendinize ait cümlelerle ifade etmeniz size avantaj sağlayacaktır.Hazır format ön yazı kullanan bir adayla iş görüşmesi yapan tecrübeli bir işe alım uzmanı, ön yazı formatının size ait olmadığını kolaylıkla anlayabilir.

Etkili bir ön yazı örneği;

Sayın ilgili,

İsmim Ali Can. .... yer alan iş ilanınız  ile ilgileniyorum. X firmasında halen ''satış temsilcisi'' olarak çalışmaktayım.

İlanınızda vurguladığınız sonuç odaklılık alanında kanıtlanmış başarılarım var.Ayrıca bu alanda .... isimli eğitimi başarıyla tamamladım.Yine ilanınızda beklentileriniz arasında olan müşteri odaklılık  yetkinliğimi .... isimli eğitimlerle pekiştirdim,bu konuda bir iş arkadaşıma 3 ay süreyle  mentorluk yaptım.

İstediğiniz özelliklerde bir aday olduğumu düşünüyorum.Uygun görüp mülakata davet ederseniz,yaptığım iş ve yetkinliklerimle ilgili daha detaylı paylaşımlarda bulunmak isterim.

İlginiz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Ali Can

X Firma Satış  Temsilcisi

 

 

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top