yöneticinize bu cümleleri kurmayın !


Yönetici ile iletişim nasıl olmalı?

İş hayatında iletişim çok önemli.Özellikle,yanlış anlamalar ve ego kaynaklı kötü yorumlamalar sıkça karşılaşılan bir durum.İş yerinde müdür veya patronla nasıl konuşulmalı? 

Ne kadar iyi niyetle söylesek de,müdür veya patronumuzla konuşurken,kaçınmamız gereken cümleler var...İşte bu cümleler ve önerdiğimiz alternatifler ;

-Bu iş benim görev tanımımda yer almıyor;Emin olun,yöneticiniz de bu durumun farkında.O işi size verme nedeni mobbing de olabilir,sizin yetkinlik gelişiminize katkı sağlamakta.Nedeni her ne olursa olsun,bu noktada profesyonel düşünün.Yetkinlik gelişiminiz için ,iş tanımınız dışında verilen bir göreve karşılık böyle bir cümle kurmanız,kariyer planlarınızı alt üst edebilir.

 -Mesai bitti; Mesai bitiminde hala ofiste çalışıyorsunuz ve yöneticiniz bir iş istedi.Haklı olarak canınız sıkılabilir.Lakin,ofistesiniz ve çalışıyorsunuz!O nedenle ‘mesai bitti ‘gibi tepkisel bir cevap,gereksiz yere çentik yemenize neden olacaktır.Böyle bir cevap yerine,’Çok acil değil ise yarın baka bilir miyim?’demek daha stratejik bir yaklaşım olabilir.

-Benim yaptığım işi çocuklar bile yapabilir;Alçak gönüllü ve dürüst birisiniz.Gerçekten de yaptığınız iş çocuk oyuncağı olsa bile bu cümleyi  kurmayın.İşinizle ilgili kuracağınız bu tür cümleler ,yöneticinizin sizinle ve yaptığınız işle ilgili algısını değiştirir.İlerde geçekten önemli başarılar elde etseniz bile,algıyı değiştirmek zor olacaktır.Öte yandan,firma küçüleceği zaman ,gönderilecekler listesine ilk sizin adınız yazılır.

-Bence tablo çok vahim ;Sanki tablonun ne kadar vahim olduğunu o bilmiyor !Özellikle  kriz anlarında negatife odaklanan cümleler kurmaktan şiddetle kaçının.Bu durumlarda,basit bile olsa bir çözüm önerisi ile konunun vahametini dile getirin veya yorum yapmayın.

-Bu işi,ilerde gelmek istediğim pozisyonlar için bir basamak olarak görüyorum; Çok masumca kurulan bu cümle,yöneticiniz de kalıcı algı hasarları bırakabilir.Bir örnekle açıklayayım;Siz satış departmanında müşteri temsilcisisiniz ve ilerde pazarlama departmanında ürün müdürü olmak gibi bir hedefiniz var.Yöneticinize,mevcut işinizi bir basamak olarak gördüğünüzü söylemeniz,ona kendi işine yapılan bir küçümseme gibi gelebilir.Niyetinizi daha stratejik ve özenli cümlelerle ifade etmenizde yarar var.

-O koltukta gözüm var ! ;Yöneticinizle aranız çok iyi ve bu tür esprili cümleler kuruyorsunuz...Size önerim;Kurmayın ! Söylediğimiz her şey karşımızdakine bilinç altı mesajlar gönderir.Bizim için çok sıradan olan bir espri ,yöneticide bir tür rekabet etme ve tehdit edilme hissi yaratabilir.’’Bende sizin gibi başarılı işler yapıp yönetici olmak istiyorum,desteğiniz benim için önemli’’ gibi cümleleri deneyin.

 

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top