yöneticiyle müşteri ziyaretleri


Yöneticiyle başarılı müşteri ziyaretleri için 4 öneri

Kadınların regl döngüsü kadar sık olmasa da, sahada müşteri ziyareti yapan her kadın çalışanın yılda en az 3-4 kez yaşadığı bir sıkıntılar yumağıdır yöneticiyle müşteri ziyareti...

Aşağıdaki öneriler bu ziyaretleri keyifli hale getirmene ve ziyaretleri verimli hale getirmene yardımcı olabilir.

Karın ağrısı 1-Seni en çok sıkıntıya sokan, yöneticiyle çat kapı yapılan,plansız randevusuz müşteri ziyaretleri mi?

Ağrı kesici önerisi;Bu durumu yöneticinle yapıcı bir dille paylaş. Bu tür ziyaretlerin verimli olmadığını,planlanmış ziyaretlerle kendisinin bilgi ve tecrübesinden daha fazla yararlanabileceğini yöneticine ilet.

Dikkat etmen gereken noktalar;Yapıcı bir dil kullanmak, kendisinin bilgi ve tecrübesinden yararlanma isteğini iletmek, onu iyi dinleyip, söz kesmeden etkin geri bildirimler vermek.

Karın ağrısı 2-Seni seven bir müşteriye gittiniz.Müşterin yöneticini görünce senin hakkında pozitif ama abartılı bildirimlerde bulunuyor. Bu yapılan sevgi gösterisi ise kendini aslında kötü hissettiriyor.Müşteriyle bu sorunu nasıl paylaşmalı?

Ağrı kesici önerisi:Müşterini kırmadan, ilişkinizi bozmadan bu sorunu konuşmalısın. Bir öğle yemeğinde,önce sana verdiği değer için teşekkür edip, yönetici ziyaretlerinin senin işin için olumsuz bir şey olmadığını, rutin yapılan bir şey olduğunu, bu ziyaretlerde kendisi ne kadar doğal ve rahat olursa aslında yönetici gözünde senin daha değerli olacağını iletmen, birkaç örnekle nasıl davranması gerektiğini açıklaman.

Dikkat etmen gereken noktalar:Hassas ve duygusal  müşterilerinde dikkatli ol!Çok riskli görüyorsan,bu konuşmayı yapma.

Karın ağrısı 3- Trafik nedeniyle bir sonraki randevuya gecikeceksiniz.Hem yöneticin hem de sen gerginsin!Bu durumda ne yapmalı?

Ağrı kesici önerisi:Hiç sıkıntı yapma!İnisiyatif al, müşterini arayıp durumu anlat. Başka bir gün sadece kendisine özel bir ziyaret planlayacağını özür dileyerek söyle. Unutma,eğer o müşteriyi ziyaret etmekte ısrar edersen, yapacağınız tüm ziyaretler aksayacak ve tüm müşterilerden tepki alacaksın. Eğer tepki alacaksan(ki almayacağını düşünüyorum),sadece bir müşteriden tepki almak ve gün boyu sürecek bir gerginlikten kurtulmak en iyi çözüm. Ayrıca bu insiyatif alma yetkinliğin yöneticinde iyi bir izlenim bırakmana neden olabilir ;)

Dikkat etmen gereken noktalar:Yöneticin ziyareti yapmakta aşırı ısrarlıysa, günün geri kalanı için oluşacak aksamaları belirterek isteğini yerine getir, ziyareti yap.

Karın ağrısı 4-Senin ziyaretlerinde pek bir suskun olan müşterin, yöneticini görünce aslan kesildi,esip gürlüyor, firma ve ürün hakkında olur olmaz konuşuyor.Nasıl bir tavır sergilemek gerek?

Ağrı kesici önerisi;Bırak rahatlasın... Hiç sözünü kesme ve panik yapma. Tüm söylediklerini dinle.Seni görmezden gelip yöneticinle hararetli bir diyaloğa girmişse onu da sakince dinle. Soğukkanlı olmalısın unutma! Herkesin enerjisi tükenip,söyleyecek sözü kalmadığında,konuya sakince gir.Kendisini düzenli ziyaret ettiğin halde,bu tür geri bildirimleri duymadığını,bunu şaşırtıcı ancak olumlu bulduğunu,bu geri bildirimlerin firman ve kendin açısından değerli olduğunu söyle.Bir sonraki ziyarette,geri bildirimleriyle ilgili hazırlıklı geleceğini,yöneticinin onayıyla,hangi konularda neler yapabileceğini araştırıp, kendisini bilgilendireceğini belirt.

Dikkat etmen gereken  noktalar: Çok sakin olmalısın.Kimsenin sözünü kesme,’’ama’’ile başlayan polemiklere -haklı bile olsan-girme.Herkes susunca konuş.Vurgulu ve öz güvenli bir tarzın olsun konuşurken.Yine altın kural:Tüm konuşmalarında yapıcı dil kullan.Negatif örnek ve söylemlerden kaçın.

Güzelim Güzel Her yönü ile özgün ve yenilikçi kadın sitesi

Scroll To Top